Tarasowa deska kompozytowa zawiera filtry UVA i UVB, które skutecznie chronią powierzchnię tarasów z niej wykonanych przed negatywnym oddziaływanie zbyt silnych promieni słonecznych.

Upał a deski tarasowe

Tarasowa deska kompozytowa, to produkt szczególnie narażony na wzmożone działanie promieni UV w trakcie dużych upałów.

Producenci desek kompozytowych muszą sobie z nim skutecznie radzić, aby ograniczyć przede wszystkim ryzyko pojawienia się przebarwień na powierzchni tarasu. Jak to wygląda w praktyce?

Upał to szkodliwe działanie promieni UV

Stopień uszkodzeń powierzchni tarasów kompozytowych, które wynikają ze szkodliwego działania promieniowania ultrafioletowego (UV), zależy od 3 podstawowych czynników:

  1. grubości wyrobów,
  2. stopnia przezroczystości,
  3. rodzaju promieniowania UV.

Im tarasowa deska kompozytowa jest grubsza i mniej przenikliwa dla promieniowania ultrafioletowego, tym są trwalsze w użytkowaniu.

Warto dodać, że każde tworzywo ma określoną długość fali, przy której ulega zniszczeniu.

Większość producentów tarasowej deski kompozytowej, bierze pod uwagę ten wskaźnik w procesie jej produkcji.

Pozwala to skutecznie chronić tarasy kompozytowe przed ryzykiem degradacji wywołanej wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Wysoka temperatura deski tarasowej

Tarasowa deska kompozytowa zawiera filtry UVA i UVB

Filtry, które skutecznie chronią powierzchnię tarasów z niej wykonanych przed negatywnym oddziaływanie zbyt silnych promieni słonecznych.

Niewielu producentów tarasowej deski kompozytowej decyduje się jednak na użycie metody ekstruzji w procesie jej produkcji.

Zastosowanie ekstruzji polega na wypełnieniu zewnętrznej i wewnętrznej części tarasowej deski PVC tym samym materiałem kompozytowym.

Zastosowanie jednolitego materiału, wydajnie zwiększa trwałość i wytrzymałość tarasów kompozytowych, wykonanych tą właśnie metodą.

Większość dostępnych na rynku kompozytowych desek tarasowych powstaje w procesie koekstruzji, który polega na wypełnianiu wnętrza deski materiałem niższej jakości niż ten, który pokrywa jej warstwę zewnętrzną.

Koekstruzja pozwala zminimalizować koszty produkcji tarasowych desek kompozytowych, lecz jej zastosowanie odbija się na negatywnie na jakości produktów.

Faktyczną jakość tarasowej deski kompozytowej, przed jej finalnym zakupem, z całą pewnością  potwierdzić może długość konkretnych gwarancji.

Gwarancji których producenci udzielają na swoje systemy. Zasada jest prosta: im dłuższa gwarancja, tym lepsza. Podobnie jak radość z posiadania nowego tarasu.